Wilgotnościomierze i higrometry - czy to to samo?
Zapoznaj się z informacjami na temat tego, czym są wilgotnościomierze oraz czy różnią się one jakoś od higrometrów!
2022-11-29, 18:43

Nie wiesz, jaka jest różnica między wilgotnościomierzem i higrometrem? Sprawdź w tym artykule!

Do czego służą wilgotnościomierze?

Jak sama nazwa wskazuje, wilgotnościomierze mają mierzyć poziom wilgotności. Pytanie tylko - gdzie? To oczywiście zależy już od wilgotnościomierza. Mamy kilka rodzajów tych urządzeń i jedna z klasyfikacji obejmuje właśnie rodzaj mierzonych materiałów. Możemy więc wyróżnić wilgotnościomierze:

  • do drewna - zaliczać się tu będą również trociny, papier, tytoń.
  • do zbóż - pomiar wilgotności np. żyta, owsa, pszenicy, kukurydzy, rzepaku czy paszy dla zwierząt.
  • do powietrza - odczytuje zawartości pary wodnej w powietrzu
  • uniwersalne - często multifunkcyjne, mogą służyć i do pomiaru drewna i powietrza, a także innych materiałów budowlanych typu beton.

Czym jest higrometr?

Kiedy wiemy już, czym są wilgotnościomierze, możemy przejść do odpowiedzi na to, czym jest higrometr. Bardzo często możemy spotkać się z tą nazwą, kiedy wyszukujemy wilgotnościomierzy i na wielu stronach internetowych pisze, że są to słowa jednoznaczne. Jest to oczywiście tylko po części prawdą. Higrometr historycznie jest wilgotnościomierzem do pomiaru wilgotności powietrza. Jest więc najstarszym rodzajem wilgotnościomierza, jednak niejedynym. Współcześnie również coraz częściej słyszy się również o higrometrach elektronicznych do pomiaru temperatury, ciśnienia czy temperatury punktu rosy.

KONTAKT / AUTOR
Lamigo
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.