Funkcje i rodzaje tachimetrów
Interesujesz się branżą budowlaną lub geodezją? Koniecznie sprawdź jakie są funkcje i rodzaje tachimetrów, czyli urządzeń, które sprawdzają się w obu tych branżach. Zapraszamy do lektury!
2021-04-02, 13:33

Rodzaje tachimetrów budowlanych

Mimo, iż tachimetry uznawane są za urządzenia budowlane, często wykorzystywane są również w geodezji małej.

Czym są tachimetry?

Tachimetrami nazywamy urządzania optyczne, które służą do mierzenia oraz wyznaczania odległości i kątków. Pomiary można wykonać zarówno w pionie, jak i poziomie. Umożliwiają również wyznaczanie na danej wysokości punktów w terenie. Informacje te, są niezbędne podczas projektowania mapy terenu. Uzyskujemy dzięki nim obraz ukształtowania terenu. Jest nam to potrzebne podczas prac niwelacyjnych przed rozpoczęciem budowy jakiegokolwiek budynku, również domu jednorodzinnego. Z powodzeniem można je wykorzystać również w pracach geodezyjnych.

rodzaje tachimetrów

Podstawowe rodzaje tachimetrów

Tytułowy tachimetr przez wiele lat był jedynym urządzeniem, które wykorzystywano do wykonywania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych. Obecnie wyróżniamy następujące, dwa rodzaje tachimetrów: tachimetry lustrowe oraz tachimetry bezlustrowe. Te pierwsze wyposażone zostały w pryzmaty bądź folie dalmiercze. Natomiast drugi rodzaj to urządzenia z układem elektronicznym. Oba działają tak naprawdę na jednej zasadzie i sprawdzą się równie dobrze. Obecnie pojawiają się również nowoczesne tachimetry laserowe.

KONTAKT / AUTOR
Lamigo
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.