Stawiając ogrodzenie lub inne obiekty na powierzchni terenu, potrzebujemy poziomicy, aby równo umieścić je w stosunku do podłoża. Jest to jeden z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w budownictwie, zarówno przez specjalistów jak i amatorów budowlanych. Wyróżnia się kilka rodzajów poziomic, jednak w poniższym wpisie skupimy się na jednym, konkretnym typie. Zapraszamy do lektury!
Co to jest poziomica wodna?
Aby odpowiedzieć na pytanie co to jest poziomica wodna, trzeba najpierw przypomnieć, że narzędzie to przyjmuje różne nazwy. Spotkać je możemy również pod pseudonimem szlaufwaga czy poziomica wężowa. Wszystko to, jest jednak tym samym i oznacza proste urządzenie składające się z dwóch plastikowych rurek z łączącym je wężem. Służy ono głównie do wyznaczania poziomu przy wylewce czy kładzeniu podłóg. Jest prostym narzędziem, które obsługiwane może być przez każdego - nawet tych co dopiero zaczynają swoją przygodę z budownictwem.
Jak działa szlaufwaga?
Poziomica wodna wykorzystuje zasadę działania naczyń połączonych. Polega ona na swobodnym przepływie cieczy pomiędzy dwoma połączonymi obiektami. Dzięki grawitacji, w obu naczyniach woda zatrzyma się na tym samym poziomie wysokości, dzięki czemu w łatwy sposób możemy sprawdzić czy narzędzie przystaje do prosto położonego podłoża, czy też nie. Na obu plastikowych rurkach znajduje się ta sama skala pomiaru. Aby użyć zatem naszej szlaufwagi, należy nalać wody do tego samego poziomu w obu pojemnikach. Następnie sprawdzić, czy nie występują żadne bąbelki wodne, które mogą zaburzyć dokładność pomiaru. Przygotowany sprzęt rozciągamy pomiędzy dwoma mierzonymi punktami i sprawdzamy czy wysokość wody zatrzymuje się w obu rurkach, w tym samym miejscu.
Teraz gdy wiesz już co to jest poziomica wodna i jak jej używać, koniecznie sam ją przetestuj!