Jak działają wilgotnościomierze?
Szeroko pojęta branża budowlana to nie tylko stawianie konstrukcji, ale i monitorowanie stanu materiałów, które ma na celu wykrycie potencjalnych uszkodzeń. W takim celu stosuje się właśnie wilgotnościomierze. Dzięki nim możliwa jest identyfikacja potencjalnych uszkodzeń w budynkach, powstających wskutek nagromadzenia wody. Różne rodzaje urządzeń sprawdzają się przy mierzeniu poziomi wilgotności m.in. w drewnie czy betonie.
Jak odczytać pomiary?
Mierzenie wilgotności drewna i betonu bardzo przydaje się przy np. przy wyrobie mebli lub przy sprawdzaniu, czy posadzka nie jest zbyt nawilżona przed położeniem parkietu. Przy pomiarach wilgotnościomierze wskazują wartości wyrażone procentowo. Oczywiście dokładność odczytu będzie się różniła w zależności od klasy danego urządzenia.
Wilgotnościomierze i pomiar betonu
Zdarza się, że w przypadku mierzenia wilgotności betonu skala względna jest wartością liczbową od 0 do 100. W przypadku tym im większa wartość to większa wilgotność materiału. Narzędzia w tym przypadku dostarczają cennych informacji po zalaniu budynku i dzięki nim oszacować można stan szkód i plan naprawy.
Mierzenie wilgotności drewna
W tym przypadku parametrem warunkującym użyteczność materiału jest wilgotność bezwzględna. Wyróżnić można dwa zakresy pomiaru. Pierwszy zakres to ok. 6-60%, a drugi 6-30%. Pamiętać należy jednak, że szerszy zakres może być mniej dokładny. Wilgotnościomierze do drewna powinny być dobrane w zależności od rodzaju drewna, do jakiego będzie wykorzystywany oraz jakiej precyzji oczekujemy.