Jakie są klasy dokładności przyrządów pomiarowych?
W związku z potrzebą tworzenia produktów wysokiej jakości, spełniających tolerancje projektowe, wiele firm używa przyrządów pomiarowych o dużej dokładności i precyzji. Wyspecjalizowaną dziedziną nauki zajmującą się takimi przyrządami jest metrologia. Warto wiedzieć, że istnieją różne klasy dokładności przyrządów pomiarowych. Na czym to polega i czym są owe przyrządy?
Czym są przyrządy pomiarowe?
Narzędzie miernicze, jak kiedyś nazywane były przyrządy pomiarowe a także urządzenia, układy pomiarowe lub ich elementy są przeznaczone do wykonywania pomiarów samodzielnie albo w połączeniu z jednym, bądź wieloma urządzeniami dodatkowymi. Przyrząd pomiarowy zasadniczo można podzielić na trzy typy. Będą to kolejno instrument elektryczny, instrument elektroniczny oraz instrument mechaniczny. Przy wykonywaniu pomiarów powinniśmy znać siedem podstawowych jednostek SI, na które składają się: długość, czas a także ilość substancji oraz prąd elektryczny i temperatura, natężenie światła i masa.
Podstawowe klasy dokładności przyrządów pomiarowych
Warto najpierw ustalić, że klasy dokładności przyrządów pomiarowych określają dokładność, z jaką przyrząd pomiarowy przekształca sygnał pomiarowy na wskazanie odczytywane przez obserwatora. Informacja o dokładności może również obejmować określoną wielokrotność najmniej znaczącej cyfry. Jaki sprzęt przeznaczony będzie dla Ciebie? Szukając informacji dotyczących takich rozwiązań jak niwelator optyczny czy niwelatory laserowe, warto sprawdzić szczegółowe informacje dotyczące wspomnianych urządzeń. Gdzie je znaleźć? Na przykład na blogu